AĞRI KESİCİ YERİNE KIRMIZI BİBER TÜKETİN

AĞRI KESİCİ YERİNE KIRMIZI BİBER TÜKETİN

Eklem ağrıları her yaştan insanın kabusu haline geldi. İngiliz beslenme uzmanı Shona Wilkinson, hemen ağrı kesicilere sarılmak yerine bol bol kırmızı biber tüketmek gerektiğini söyledi.

17 Temmuz 2017 - 13:39

Takvim'de yer alan habere göre günümüzün en büyük sorunlarından biri olan hareketsiz yaşam ve obezite, eklem ağrılarına davetiye çıkarıyor. Romatizma, bazı vitamin eksiklikleri, dolaşım bozuklukları, sinir ucu iltihaplanmaları, spor yaralanmaları, kırık veya çatlakla ayrı ayrı birer ağrı nedeni olabilir. Bazen de bu ağrıların kökeni psikolojiktir. Aslında doğal çözümlerle bu ağrıları hafifletebilirsiniz. Yemeklerimizin vazgeçilmezi kırmızı acı biberin faydalarını İngilizler de keşfetti.

Beslenme uzmanı Shona Wilkinson "Avuç avuç ilaç içmek yerine ağrılarınızı doğal yöntemlerle kesebilirsiniz" dedi. Acı biberden elde edilen madde olan capsaicinin ağrıları kestiğini söyleyen Wilkinson, "Kırmızı acı biberin eklem iltihabı ve ağrılarına karşı rahatlatıcı etkisi vardır. Yapılan bir çalışmada şiddetli eklem ağrısı çekenlere capsaicin enjekte edilmiş ve hastaların ağrıları büyük oranda geçmiştir. Bu nedenle acı biberi, salatalarınızdan sandviçlerinize kısacası tüm yemeklerine ekleyebilirsiniz" tavsiyesinde bulundu.

Kırmızı biberin faydaları saymakla bitmez:

Mide rahatsızlığı, bağırsak gazını düzenleme, mide ağrısını kesme, diyare tedavisi ve mide kramplarında doğal bir çare olarak sindirime yardımcı olmak için kullanılır.

Zayıf dolaşımın iyileştirilmesi, aşırı kan pıhtılaşmasının tersine çevrilmesi, yüksek kolestrolün düşürülmesi ve kalp hastalığının engellenmesi gibi koşullar için de kullanılır.

Cilt üzerine uygulandığında çok kuvvetli ağrı giderici özelliklere sahiptir.

Beyin, ağrı mesajları taşıyan kimyasal maddenin etkisini azaltır.

Meme, prostat, yemek borusu, mide, mesane, karaciğer ve akciğer gibi birçok kanser hücresini öldürdüğü tespit edilmiştir.

Kırmızı biber C vitamini açısından zengindir. C vitamini oranı limondan daha çoktur.

Doğal metabolik hızı artırma özelliğine sahip olmakla beraber bu özelliği ile aynı zamanda iştah açıcı etki de göstermektedir.

Kolera ve gut hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta, kramp ağrılarının geçirmede etkili olmaktadır.

Terlemeyi artırarak vücuttan toksin atılmasına yardımcı olmaktadır.

ÖNEMLİ UYARI!

Ağrı çok şiddetli değil ama uzun süreliyse ve bir türlü geçmiyorsa kronik bazı hastalıkların sonucu olabilir. Bu durumda vakit kaybedilmeden mutlaka bir hekime başvurmalı ve ağrının altta yatan nedeni için çeşitli tetkikler yaptırılmalıdır. Sağ omuza veya bele vuran ağrıların altından kalp krizinin bile çıktığı belirlenmiştir.

BU FORMÜLÜ DENEYİN

Masaj için özellikle susam yağı iyi bir baz yağdır. Bu yağın içine kırmızı pul biber özü, nane yağımenthol, melisa yağı, karanfil yağı gibi karışımlar ekleyerek ağrılı bölgeyi rahatlatabilirsiniz. Kırmızı pul biber özlü yağlar ısıtıcı, ağrı kesici ve antiromatizmal etkisiyle yararlıdır. Eğer üşüme değil de yanma varsa, o zaman da tersine soğutucu etkili menthollü yağlar daha iyidir.

BÖĞÜRTLEN MUCİZESİ

Shona Wilkinson böğürtlenin de cildin elastikiyetini iyileştirdiğini söyledi. Ünlü uzman özellikle çayının her derde deva olduğunu belirtti.

İşte kurutulmuş böğürtlen yapraklarından hazırlanan çayın faydaları...

* Bağırsakları çalıştırır
* Uyku bozukluğuna iyi gelir
* Aşırı hassaslığı giderir
* İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır
* Eklem ağrılarına iyi gelir
* Kanı temizler
* Soğuk algınlığı ve grip hastalığına iyi gelir 6 Rinit tedavisinde kullanılır
* Deri döküntüsü zamanı içilir
* Hipertansiyona iyi gelir
* Ateroskleroza iyi gelir
* Kanamayı durdurur
* Terletici etkiye sahiptir
* İdrar söktürür
* Diyabet hastalarının metabolizmasını artırır
* İştah artırır
*Hafif bir antibakteriyal özelliklere sahiptir

Bu haber 771 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİM, A101, ŞOK, MİGROS, CARREFOUR, KİPA MARKETLER AKTÜEL KATALOGLARI TEK SAYFADA
BİM, A101, ŞOK, MİGROS, CARREFOUR, KİPA MARKETLER AKTÜEL...
BATILILAŞMAK MI, MODERNLEŞMEK Mİ?..
BATILILAŞMAK MI, MODERNLEŞMEK Mİ?..