DOĞRU BESLEN BAŞIN AĞRIMASIN!..

DOĞRU BESLEN BAŞIN AĞRIMASIN!..

Modern yaşamın bileşenleri olan gürültülü şehir yaşantısı, çevre kirliliği ve yoğun iş temposu gibi birçok sebep başımızı ağrıtıyor. Sağlıklı beslenme ve doğru besinleri doğru miktarda, doğru zamanda yemek baş ağrılarının sıklığını ve şiddetini artırıyor.

29 Temmuz 2019 - 10:58 - Güncelleme: 29 Temmuz 2019 - 11:26

Akşam Gazetesi'nden Nil Şahin Gürhan'ın yazısı...

Gün boyunca yediğimiz besinler ve içtiğimiz içeceklerin baş ağrısı üzerinde etkileri oluyor. Açlık, yetersiz su tüketimi ve öğün atlama genellikle baş ağrılarına sebep olan beslenme yanlışları.

Kafein tüketimine dikkat!

Bazı yiyecekler de ek olarak baş ağrısını tetikleyebiliyor. Sık ve yoğun alkol tüketimi de baş ağrılarına yol açabilir. Çünkü alkol tüketildiğinde beyine ulaşan kan miktarı artmakta bu durumda baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Kırmızı şarap, bira, viski ve şampanya baş ağrısına en sık neden olan alkollü içecekler arasında yer alır.

Aşırı ve sürekli kafein içeren çay, kahve, kolalı içeceklerin tüketimi ve tatlandırıcılar baş ağrılarının artmasına neden olabilmektedir.

Salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerine üretim basamağında eklenen nitrat ve nitritlerde baş ağrısına neden olabilir. Nitrat ve nitrit sağlık açısından daha başka sağlık sorunlarına da yol açabileceğinden sıklıkla tüketilmemeleri gerekir.

Migren hastaları başta olmak üzere bazı kişilerde soğuk yiyecek tüketimi de baş ağrısına neden olabilir. Özellikle sıcak havalarda veya yoğun egzersiz sonrası soğuk besin tüketimi baş ağrılarını artırabilir. Soğuk yiyecekler, alın kısmında yaklaşık bir dakika süren acıya neden olabilir. Migren hastalarında bu oran yüzde 90 civarındadır.

Pizza, patates cipsi, sakatatlar, kuru meyveler, bulyon gibi katkı maddeleri kullanılmış olan yiyecekler ve bazı krema çeşitleri kimi kişilerde baş ağrılarına neden olabilir.

Besinsel nedenli baş ağrıları, besinlerin tüketilmesinden yaklaşık 20–25 dakika sonra ortaya çıkar. Yüzde basınç hissi, baş dönmesi ve göğüste yanma gibi bulgulara neden olur. Sıklıkla baş ağrısı çeken kişilerin tükettikleri besinlerin çeşitleri ve içerikleri konusunda muhakkak bilgili olmaları ve tükettikleri besinlerin etkilerini takip etmeleri gereklidir.

Nil Şahin GÜRHAN / Akşam Gazetesi

Bu haber 10453 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Iğdır'da kayısı ağaçları çiçek açtı
Iğdır'da kayısı ağaçları çiçek açtı
İçişleri'nden 81 il valiliğine yeni genelge
İçişleri'nden 81 il valiliğine yeni genelge