Düştepe’de neler oluyor ?

Düştepe'de neler oluyor ?

Son bir haftadır Düştepe Oyun Müzesi ilgili haberler yoğun bir şekilde medyada yer aldı. Peki Düştepe Oyun Müzesi'nde neler oluyor?

23 Ağustos 2016 - 10:31

Son bir haftadır sanatçı Sunay Akın’ın çabalarıyla Ataşehir'de Mimar Sinan Parkı'nda hayata geçirilen Düştepe Oyun Müzesi ile ilgili haberler yoğun bir şekilde medyada yer aldı. Peki Düştepe Oyun Müzesi'nde neler oluyor? Olay şöyle:

Ataşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk oyun müzesi olan Düştepe Oyun Müzesi'ni 19 Mayıs 2015 tarihinde Mimar Sinan Parkı’nda faaliyete soktu.  O tarihten bu yana da binlerce çocuk ve yetişkin de müzeye akın etti.

Müze, Oyun Alanında Oldukça Geniş Yelpazesi ile Dikkat Çekiyor

20’yi aşkın ülkeden ve yaklaşık 150 koleksiyonerden toplanan çocuk oyunlarının yer aldığı Düştepe Oyun Müzesi; 150 yıllık satranç takımı, Viktorya Dönemi’nin küp oyunları, 100 yıllık ilk taş ev inşa oyunu, ilk uzay oyunlarına varıncaya kadar yüzlerce oyun ile ilk olma özelliğine sahip.

Hal böyleyken Düştepe Oyun Müzesi aniden ilçe müftülük alanı ilan edildi. Dolayısıyla da müftülük yetkilileri müzenin acilen boşaltılmasını istedi.

Halkın Duyarlılığı Galip Geldi

Bu gelişmeler üzerine yine Sunay Akın’ın üstün gayretleriyle sosyal medya üzerinden bir kampanya başlatıldı. Özellikle Twitter üzerinden #düştepeoyunmüzesinedokunma hashtagi  ile olaya tepki gösteren vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu karardan acilen geri adım atmasını talep ettiler. Günler süren çabalarının sonunda Diyanet İşleri Başkanlığı tepkilere duyarsız kalmadı ve Oyun Müzesi’nin çocuklara hizmet vermeye devam etmesine razı oldu.

Müftülüğün böyle bir karar almasındaki asıl gerekçenin ise Düştepe Oyun Müzesi'nin altından yüklü bir miktarda elektrik hattının geçmiş olması olduğu söyleniyor. Diğer bir yandan Sunay Akın'ın buradan ciddi manada rant elde ettiği de gelen bir diğer haberler arasında. Sunay Akın'a neden böyle bir ayrıcalık verildiği ise bilinmiyor.

Bu haber 504 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CANAN KARATAY'DAN BİR UYARI DAHA!..
CANAN KARATAY'DAN BİR UYARI DAHA!..
DOĞRU BESLEN BAŞIN AĞRIMASIN!..
DOĞRU BESLEN BAŞIN AĞRIMASIN!..