Erken seçim yok, bütün seçimler vaktinde yapılacak!..

Erken seçim yok, bütün seçimler vaktinde yapılacak!..

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu  Başkanı Prof. Dr. Şentop, "Şu an arkasında çok güçlü bir parlamento desteği olan,  millet desteği olan bir hükümet var. Dolayısıyla bütün seçimler vaktinde  yapılacak." dedi.

18 Ağustos 2017 - 10:08 - Güncelleme: 18 Ağustos 2017 - 10:11

Çerkezköy AK Parti İlçe Başkanlığını da ziyaret eden Şentop, burada  gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimlerin 2019 yılında yapılacağını söyledi.

"Erken seçim yok" diyen Şentop, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve AK Parti,  uyguladığı siyasetle ülkeye birçok yenilik getirdi. Bunlardan bir tanesi de  seçimlerin zamanında yapılması prensibidir. Bu konuda farklı bir düşünce yok.  Geçici madde değişikliğinde de açık olarak seçimlerin 3 Kasım 2019'da  yapılacağını yazdık. Şu an arkasında çok güçlü bir parlamento desteği olan,  millet desteği olan bir hükümet var. Dolayısıyla bütün seçimler vaktinde  yapılacak." diye konuştu.

  Şentop, partisinin il ve ilçe kongrelerine de değinerek, şöyle devam  etti:

  "Kongreler AK Parti için çok önemli. CHP'nin kurultaylarından kimsenin  haberi olmazken bizim kongrelerimizin milletimiz tarafından takip edilmesi  siyasetin merkezinin nerede olduğu, kalbinin nerede attığını göstermesi açısından  çok önemlidir. AK Parti kongre süreçlerinde Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2  hususu dikkate alarak hareket ediyor. Bunlardan birisi sürekliliktir. İlkeleri,  parti felsefesi, vefa prensibi ilkesi bakımından bir devamlığı korumaya dikkat  ediyoruz. Bir taraftan da Türkiye'deki değişim ve dinamizmi gözlemliyoruz.  Teşkilatlarımız devamlılık ve değişimi bir arada gözeterek hareket ediyor."

"Danıştay, YSK'nın kararını denetleyen bir kurum değil"

Referandum sonuçlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınmasına  da değinen Şentop, sözlerini şöyle tamamladı:

"CHP'nin referandum süreciyle ile ilgili genel yaklaşımında bir hata  var. Milletimizin yoğun katılımıyla bir sonuç ortaya çıktı. Türkiye'de bir fikir  hürriyeti var. Herkesin kendine göre bir yorumu olabilir. Bu konuda Anayasanın  yetkilendirdiği kurum Yüksek Seçim Kurulu'dur. Onun vereceği kararlarda  nihayetinde bağlayıcı kararlardır. İptali için Danıştay'a başvuru yapıldı.  Danıştay, YSK'nın kararını denetleyen bir kurum değil. Danıştay bundan dolayı  reddetti. Anaya Mahkemesine bireysel başvuru yapılabilirdi. Bunu yapmıyorlar.  Anayasa Mahkemesi, anayasadaki 'YSK kararına karşı başka merciye başvurulamaz.'  ilkesiyle hareket ediyor. Hiçbir ülke kendi egemenlik yetkisiyle ilgili bir  hususu uluslararası bir kuruluşun inisiyatifine, insafına terk edemez. Avrupa  İnsan Hakları Mahkemesi yarı siyasi yarı hukuki bir mahkemedir."

 

Bu haber 680 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CANAN KARATAY'DAN BİR UYARI DAHA!..
CANAN KARATAY'DAN BİR UYARI DAHA!..
DOĞRU BESLEN BAŞIN AĞRIMASIN!..
DOĞRU BESLEN BAŞIN AĞRIMASIN!..