İŞTE BÜYÜKŞEHİR OLACAK İLLER!..

İŞTE BÜYÜKŞEHİR OLACAK İLLER!..

İçişleri Bakanlığı yapılacak bir düzenlemeyle 21 ili daha büyükşehir yapmaya hazırlanıyor.

05 Temmuz 2017 - 13:35

İçişleri Bakanlığı yapılacak bir düzenlemeyle 21 ili daha büyükşehir yapmaya hazırlanıyor.

2017 yılında Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Osmaniye, Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce gibi illerin büyükşehir olması bekleniyor.

AFYONKARAHİSAR İLK SIRADA

Büyükşehir sayısının 30'dan 51'e çıkarılması için 700 bin nüfus ile Büyükşehir olma kriterinin 400 bine düşürülmesi planlanıyor. Bu durumda Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman ve Osmaniye gibi 500 binin üzerinde nüfusu olan illerin yanı sıra nüfusu 400 binin üzerinde olan ve 400 bine yaklaşmakta olan Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce gibi iller de büyükşehir oluyor.

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR İLE BAŞLADI

Altı ciltlik ansiklopedi için tam 155 bin liralık kaynak ayrıldı 12345678910 Türkiye'de halen 30 Büyükşehir bulunuyor. Büyükşehir statüsü ilk olarak 1984 yılında Ankara, İstanbul ve İzmir'le başladı. Bugün büyükşehir statüsündeki 30 il şöyle: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van.

Kaynak: AKŞAM

Bu haber 15975 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yusuf Tuncer
    2 yıl önce
    Büyuk bir kasaba görünümündeki ilimizin buyüķşehirr olması ancak Maliye Bakanlığını ve Belediyeyi sevindirici. Alacakları vergilerle,bizde Büyükşehir olmakla tatmin oluruz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CANAN KARATAY'DAN BİR UYARI DAHA!..
CANAN KARATAY'DAN BİR UYARI DAHA!..
DOĞRU BESLEN BAŞIN AĞRIMASIN!..
DOĞRU BESLEN BAŞIN AĞRIMASIN!..