MÜZİK, İŞTAH HORMONLARINI ETKİLİYOR!..

MÜZİK, İŞTAH HORMONLARINI ETKİLİYOR!..

Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, müziğin iştah hormonlarını etkilediğini belirterek, ‘Hicaz makamı iştah kapatır. Zayıflamak isteyenlerin hicaz dinlemesi gerekir’ dedi.

15 Haziran 2017 - 09:28

Takvim'de yer alan habere göre kilo verme telaşında olanlara ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'den ilginç bir tavsiye geldi. Müziğin insan üzerinde pek çok etkisi bulunduğunu, bunlardan birinin de iştahla ilgili olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sönmez, diyet yapanlara iştah kapatan hicaz makamını önerdi.

Prof. Dr. Sönmez, "Bir restoranda hicaz çalıyorsa restoran iflas eder. Çünkü hicaz diyet müziğidir. Restorandakilerin iştahı kapanır. Patron bu işe çok bozulur. O zaman hicaz çalmamalı, rast çalmalıdır. Diyet yapanların mutlaka hicaz dinlemeleri gerekir. İştahları kapanır. Eğer rast dinlerlerse ise bol yemek yerler. Bu da onların şişmanlaması anlamına gelir" dedi.

HASTALAR RAHATLIYOR

Yaklaşık bin yıldır müzikoterapinin bilindiğini anlatan Prof. Dr. Sönmez, kendilerinin de 15 yıldır yoğun bakım hastalarına müzik dinlettiklerini ifade etti. "Son 5 yıldır yoğun bakımda uykusuzluk, ajitasyon, yoğun bakım psikozu görmüyoruz. Hastalar rahat uyuyor, ağrıları olmuyor" diyen Prof. Dr. Sönmez, doğru müziğin kişilere gerçekten de şifa verdiğini, iyi geldiğini vurguladı.

Bu haber 435 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tespit edildiler! Asker onların peşinde...
Tespit edildiler! Asker onların peşinde...
GAZLIGÖL MAVİ EGE APART TERMAL'DE SİZE İYİ GELECEK KAMPANYA
GAZLIGÖL MAVİ EGE APART TERMAL'DE SİZE İYİ GELECEK KAMPANYA