Yaz sıcaklarında sağlıklı beslenmenin yolları

Yaz sıcaklarında sağlıklı beslenmenin yolları

Kavurucu sıcakların bastırmasıyla ne hareket edebiliyor ne de doğru düzgün beslenebiliyoruz. Öğün saatlerimiz şaşıyor, beslenme düzenimiz bozuluyor.

08 Ağustos 2017 - 09:50 - Güncelleme: 08 Ağustos 2017 - 09:57

Akşam'dan Nil Şahin Gürhan'ın haberine göre işte size bu yaz sıcağında sağlıklı beslenme yöntemleri…

Yaz aylarında artan sıcaklar ve güneş ışığının dünyaya daha dik açıyla ulaşması vücudumuzu tamamen etkisi altına alır. Buna bağlı olarak da başta beslenmemiz olmak üzere birçok alışkanlığımız direkt etkilenir. Mevsime uygun bir beslenme tarzı benimseyerek sağlığımızı koruyabiliriz. Yazları günlerin uzun olması öğün saatlerimizde değişiklikler oluşturur. Yaz aylarında özellikle tatildeyken öğün saatlerine ve düzenine dikkat etmeli, tamamen düzensiz ve ölçüsüz olmamalıyız.

Bunları yapın;


*Uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapın.

*Gün boyunca öğün saatleri arasındaki süre 4 saati aşmasın. Çünkü 4 saatten fazla aç kalan vücut “kıtlık” mesajı alarak harcadığı enerjiyi azaltır. Daha sonra aldığınız ilk enerjiyle birlikte tekrar kıtlık uyarısı olur ve yağ depolama kapasitesi artar.

*Günde 6 öğün beslenin; yaz aylarında midede hissedeceğimiz ağırlığa engel olmakla kalmaz aynı zamanda kan şekerimizi de dengeleyerek açlık krizlerini engeller.

*Öğün atlamadan beslenin. Öğün atlarsanız, kan şekerindeki düşüşle vücut harcadığı enerjiyi azaltır, kedini kapatır ve enerji harcamasını en aza indirir yani metabolizmanız yavaşlar. Kilo almanız kolaylaşır, vermeniz zorlaşır.

*Yaz sıcaklarıyla birlikte gece boyunca bir de sindirim ve hazımsızlık problemi çekmemek için ağır yemekler, kızartmalar, tepeleme doldurulmuş tabaklardan uzak durun. Özellikle hafif yiyecekleri seçmek aşırı sıcaklara karışı vücudunuzun rahat olmasını sağlar.

*Su dengesinin sağlanması özellikle bu aylar için son derece önemlidir. Sıcak havaların artmasıyla birlikte terleme miktarı da artar. Terle atılan sıvının vücuda geri alınması gerekir ki vücutta sıvı dengesi korunabilsin.

Bu haber 928 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CANAN KARATAY'DAN BİR UYARI DAHA!..
CANAN KARATAY'DAN BİR UYARI DAHA!..
DOĞRU BESLEN BAŞIN AĞRIMASIN!..
DOĞRU BESLEN BAŞIN AĞRIMASIN!..